Muzyka wokół nas – 3

Zapraszamy do filharmonii
Miejsce, gdzie można posłuchać muzyki to filharmonia. W naszym przedszkolu odbywają się koncerty Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Niestety, możemy posłuchać jednocześnie 3-5 instrumentów. W budynku filharmonii, która w Olsztynie nosi imię Feliksa Nowowiejskiego możemy usłyszeć całe orkiestry. Więcej o filharmonii opowie Wam film:

Odpowiedzcie na pytania:

• Co to jest filharmonia?
  • Co robią muzycy?
  • Co robi dyrygent?
  • Na jakie grupy dzielimy instrumenty? (perkusyjne, strunowe i dęte)

Wszytko co znajduje się wokół Was może wydawać dźwięki. Mogą one być bardziej lub mniej przyjemne dla uszu słuchacza.

Teraz czas na odrobinę matematyki: podskoczcie 1 raz, klaśnijcie w dłonie 2 razy, tupnijcie 3 razy, uderzcie dłońmi w blat stołu 4 razy, weźcie klocki i postukajcie nimi 5 razy, teraz pobiegnijcie do kuchni po plastikową miskę i drewnianą łyżkę – uderzcie 6 razy (nie za mocno, by miska nie pękła), teraz łyżką uderzcie w kanapę 7 razy, poklepcie się po brzuchu 8 razy, stuknijcie dłonią w kartkę 9 razy, wreszcie nadszedł czas na długie granie- poszukajcie worka foliowego i pocierajcie nim licząc do 10.

Proponuję zagadki: Rodzice uderzają, stukają, tupią, itd., a dzieci liczą ile razy słyszały powtarzający się dźwięk.

Na zakończenie film o pomysłowym Dobromirze, który sam zrobił różne instrumenty i stworzył „orkiestrę”. Może i Wam uda się pomuzykować w gronie rodzinnym?