Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela – powstał w marcu 2007 roku.

Jego misją jest kreowanie ambitnej i przedsiębiorczej osoby doskonalącej się moralnie i intelektualnie. Zajęcia obejmują wiedzę m.in.  z prawa, przedsiębiorczości, euro, bezpieczeństwa własnych finansów ,psychologii ,wiedzy medycznej i o lesie.

Zajęcia obejmują m.in. wiedzę z prawa, przedsiębiorczości, euro, bezpieczeństwa własnych finansów, psychologii, wiedzy medycznej i o lesie.

W ramach programu odbyły się działania:

ROK SZKOLNY 2014/2015

• zbieranie żołędzi,
  • drugi etap kampanii edukacyjnej NBP „Akademia Obrotu Bezgotówkowego” w Gimnazjum nr 11 w Olsztynie,
  • „Jak być dobrym obywatelem RP?” – kombatanci,
  • „Prawa i obowiązki dziecka” – Edward Ośko (adwokat),
  • „Bezpiecznie na drodze” – Zespół Szkół Samochodowych,
  • „Bezpieczeństwo i internecie” – Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych,
  • „Książka najlepszym przyjacielem” – Książnica Polska,
  • „Straż Miejska Twoim przyjacielem” – Straż Miejska w Olsztynie,
  • „Mam konto bankowe” – II Liceum Ogólnokształcące i Okręgowy Oddział NBP w Olsztynie,
  • gry i zabawy logiczne – Gimnazjum nr 11,
  • Wycieczka do banku – NBP w Olsztynie.

ROK SZKOLNY 2015/2016:

• 09.09.2015 – „Przyjaciel polikliniki” – wycieczka do Szpitala MSW,
  • 23.09.2015 – udział w programie „Jestem przyjacielem lasu” – wycieczka do lasy, zbieranie żołędzi,
  • 13.11.2015 – wycieczka do Parku Jakubowego pod pomnik z orłami „Mamy niepodległą”,
  • 17.11.2015 – wycieczka do Radia,
  • 09.12.2015 – program podsumowujący udział Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela. Dotyczył on niezwykle ważnych społecznie inicjatyw z okazji: 70-lecia narodowego Banku Polskiego, 185-lecia polskiej bankowości centralnej, 15-lecia rzecznika Praw Dziecka, 70-lecia Polikliniki MSW w Olsztynie i 18-lecia Olsztyńskiej Szkoły Wyższej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie.
  • 30.12.2015 – spotkanie noworoczne z Kombatantami RP,
  • 14.01.2016 – program noworoczny „Śpiewamy z kombatantami” w Przedszkolu Miejskim nr 24 w Olsztynie,
  • 04.02.2016 – wycieczka do Polikliniki – „Rusz sie po zdrowie” (europejski kodeks walki z rakiem),\11.02.2016 – wycieczka do Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Olsztynie. Odbył się program edukacyjny dla dzieci, który przygotowali: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Okręg Ligi Ochrony przyrody oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Dzieci dowiedziały się jak być przyjacielem lasu, jak dbać o zdrowie swoje i swojej rodziny.
  • 24.03.2016 – wycieczka do lasu – udział w Arystotelesowskim rajdzie edukacyjnym z cyklu „UNO”, pogadanki o tematyce leśnej,
  • 12.04.2016 – wycieczka na Wydział nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, udział w programie „Jestem mądry i zdrowy”,
  • 18.05.2016 – wycieczka do NBP (w ramach dni otwartych).

ROK SZKOLNY 2017/2018:

• 09. 2017 r. – z okazji Dnia Kombatanta spotkanie w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych
  • 09.2017 r. – z okazji Dnia Przedszkolaka spotkanie w Parku Kusocińskiego
  • 10.2017 r. – wyjazd do Lasu Miejskiego z okazji „Światowego Dnia Zwierząt”; (przekazanie żołędzi i kasztanów zbieranych przez dzieci i rodziców dla zwierząt leśnych)
  • 11.2017 r. – spotkanie w Parku Kusocińskiego; udział w programie „Mamy Niepodległą”
  • 11.2017 r. – spotkanie w Ratuszu z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka”, pod patronatem Prezydenta Olsztyna dr inż. Piotra Grzymowicza; zaprezentowanie programu artystycznego mówiącego o prawach dziecka
  • 12.2017 r. – udział w „Akcji Mammografia 2”, kampania Polikliniki MSWiA
  • 01.2018 r. – spotkanie w Ratuszu z okazji Nowego Roku z Prezydentem Olsztyna dr inż. Piotrem Grzymowiczem i zaproszonymi gośćmi; zaprezentowanie programu artystycznego „Dbamy o zdrowie”
  • 02.2018 r. – wycieczka do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie na wykłady „Jestem Przyjacielem Lasu”
  • 03.2018 r. – udział w programie „Planuję z Piotrem Grzymowiczem”
  • 03.2018 r. – spotkanie w Parku Kusocińskiego na programie „Dzień Holocaustu – Rok Ireny Sendlerowej”
  • 03.2018 r. – z okazji Pierwszego Dnia Wiosny oraz Międzynarodowego Dnia Lasu – wycieczka do Lasu Miejskiego na zajęcia z leśnikami
  • 04.2018 r. – udział w programie „Poznaj Narodowy Bank Polski z Władysławem Grabskim”
  • 05.2018 r. – „Majówka z Kombatantami” połączona z Dniem Dziecka – w Parku Kusocińskiego

9 marca  2018 r. w ramach realizacji programu Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela (UNO), dzieci z grupy IV zostały zaproszone  do Ratusza na program „ Planuję z Piotrem Grzymowiczem” .

Spotkanie odbyło się w Sali konferencyjnej, w której zebrali się zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczął Pan Prezydent, który serdecznie wszystkich przywitał i zachęcił do wspólnego planowania przestrzennego naszego miasta. Na dzieci czekały przygotowane stanowiska pracy. Dzieci przy pomocy zaproszonych studentów z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie mogły bawić się w projektantów przestrzennych. Wcześniej dzieci uczestniczyły w różnych wycieczkach i spacerach po okolicy naszego miasta, podczas których zrodził się pomysł na zaprojektowanie parku dla dzieci i dorosłych w Lesie Pieczewskim. Poprzez dostarczenie dzieciom materiałów plastycznych miały one okazję do wykazania własnych twórczych pomysłów. W zaprojektowanym planie zostały również uwzględnione miejsca rekreacyjne dla dzieci, dorosłych a nawet zwierząt. Dziękujemy Panu Prezydentowi oraz wszystkim zaproszonym gościom za poświęcony czas. Dla dzieci są to niezapomniane chwile, ponieważ mogły poczuć się ważnymi i docenianymi mieszkańcami naszego miasta.